2024 World Championship

Start Date

2024-05-07

End Date

2024-05-12

Location

La Grande Motte, France

Our Partners
Our Sponsors

Day 2 highlights

Visit https://49er.org/

Visit https://49er.org/

Visit https://49er.org/

Visit https://49er.org/

# Sail Number Skipper name Crew name Team Name
1ARG 29Mateo MAJDALANIEugenia BOSCOMateo MAJDALANI
2AUS 28Jake LIDDELLLucy COPELANDJake LIDDELL
3AUS 5Brin LIDDELLRhiannan BROWNBrin LIDDELL
4AUS 30Ruben BOOTHRita BOOTHRuben BOOTH
5AUT 97Laura FARESEMatthäus ZÖCHLINGLaura FARESE
6AUT 33Lukas HABERLTanja FRANKLukas HABERL
7BEL 453Arthur de JONGHEJanne RAVELINGIENArthur DE JONGHE
8BEL 340Lucas CLAEYSSENSEline VERSTRAELENLucas CLAEYSSENS
9BEL 465Kwinten BORGHIJSLieselotte BORGHIJSKwinten BORGHIJS
10BRA 64Joao SIEMSENMarina ARNDTJoao SIEMSEN
11CAN 414Galen RICHARDSONMadeline GILLISGalen RICHARDSON
12CHN 27Mingcheng DINGSu SHAmingcheng DING
13CHN 541Huicong MAIChen LINLINHuicong MAI
14CHN 17Huancheng ZHAOTing YUhuancheng ZHAO
15CHN 46Xuezhe YANGXiaoxiao HUXuezhe YANG
16CHN 372YU JINHUANJialu XUYU JINHUAN
17CHN 611Changhang FANHuamei XUChanghang FAN
18ESP 6Tara PACHECOAndrés BARRIOTara PACHECO
19FIN 13Sinem KURTBAYAkseli KESKINENSinem KURTBAY
20FRA 51Tim MOURNIACLou BERTHOMIEUtim MOURNIAC
21FRA 483Clément MARTINEAUCamille RIGAUDclément MARTINEAU
22FRA 513Manolo GESLIN GRIMAUDMarion DECLEFManolo GESLIN GRIMAUD
23FRA 222Thomas PROUSTEloise CLABONTHOMAS PROUST
24FRA 485Matteo CHABOUDJulia OLLIVIERMatteo CHABOUD
25FRA 54Margaux BILLYNoah CHAUVINMargaux BILLY
26GBR 438Theo WILLIAMSJasmine WILLIAMSTheo WILLIAMS
27GBR 21John GIMSONAnna BURNETJohn GIMSON
28GER 77Paul KOHLHOFFAlica STUHLEMMERPaul KOHLHOFF
29GER 491Leonard BEYERLille JONASLeonard BEYER
30ITA 566Arto HIRSCHGiulia FAVAArto HIRSCH
31ITA 429Margherita PORROStefano DEZULIANMargherita PORRO
32ITA 26Ruggero TITACaterina BANTIRuggero TITA
33ITA 98Gianluigi UGOLINIMaria GIUBILEIGianluigi UGOLINI
34JPN 536Shibuki IITSUKAOura NISHIDA CAPIGLIAShibuki IITSUKA
35NED 393Puck van der VEENWouter van ROOIJENPuck VAN DER VEEN
36NED 516Willemijn OFFERMANScipio HOUTMANWillemijn OFFERMAN
37NED 505Laila van der MEERBjarne BOUWERLaila VAN DER MEER
38NZL 96Micah WILKINSONErica DAWSONMicah WILKINSON
39SUI 370Andrea ASCHIERIAnja CAMUSSOAndrea ASCHIERI
40SUI 478Axel GRANDJEANNoémie FEHLMANNAxel GRANDJEAN
41SWE 61Ida SVENSSONMarcus DACKHAMMARIda SVENSSON
42SWE 14Emil JÄRUDDHanna JONSSONEmil JÄRUDD
43TUR 451Alican KAYNARBeste KAYNAKCıAlican KAYNAR
44USA 50Sarah NEWBERRYDavid LIEBENBERGSarah NEWBERRY
45USA 34Carson CRAINLindsay GIMPLECarson CRAIN
PosSail NumberTeamNet ScoreQ1Q2Q3Q4Q5Q6Q7Q8Q9Q10Q11Q12Q13Q14Q15Q16Q17Total
1
ITA 26
Ruggero TITA
Caterina BANTI
41.02.01.01.01.01.02.09.02.02.05.01.026.06.02.02.04.067.0
2
GBR 21
John GIMSON
Anna BURNET
61.06.04.01.03.07.01.01.08.01.01.05.01.07.09.018.06.079.0
3
ITA 98
Gianluigi UGOLINI
Maria GIUBILEI
78.05.04.03.01.02.04.02.02.05.02.010.010.04.08.022.016.0100.0
4
ARG 29
Mateo MAJDALANI
Eugenia BOSCO
80.01.07.04.06.05.09.05.03.03.09.02.026.09.05.010.02.0106.0
5
SWE 14
Emil JÄRUDD
Hanna JONSSON
82.03.05.05.05.03.04.016.07.02.015.07.02.02.07.01.014.098.0
6
SWE 61
Ida SVENSSON
Marcus DACKHAMMAR
84.02.01.06.010.03.02.06.04.07.03.014.03.01.04.012.020.098.0
7
FIN 13
Sinem KURTBAY
Akseli KESKINEN
107.07.02.05.07.02.05.010.03.010.010.06.020.015.011.04.010.0127.0
8
NED 505
Laila van der MEER
Bjarne BOUWER
110.08.02.03.02.04.05.03.01.01.017.013.012.012.015.024.012.0134.0
9
FRA 51
Tim MOURNIAC
Lou BERTHOMIEU
115.07.08.07.04.07.06.01.012.013.08.08.09.014.03.015.08.0130.0
10
BRA 64
Joao SIEMSEN
Marina ARNDT
126.08.09.04.07.09.09.04.08.08.014.04.017.011.010.03.018.0143.0
11
NZL 96
Micah WILKINSON
Erica DAWSON
119.04.03.02.03.05.03.011.01.016.013.019.015.03.021.023.0142.0
12
ESP 6
Tara PACHECO
Andrés BARRIO
125.04.08.08.02.04.03.04.015.013.020.09.05.016.014.025.0150.0
13
ITA 429
Margherita PORRO
Stefano DEZULIAN
127.013.09.011.014.011.011.014.06.012.04.03.011.08.01.013.0141.0
14
NED 516
Willemijn OFFERMAN
Scipio HOUTMAN
130.03.05.06.09.08.08.03.011.08.018.018.022.013.06.014.0152.0
15
GER 77
Paul KOHLHOFF
Alica STUHLEMMER
143.01.023.023.06.01.010.016.04.06.011.012.013.022.012.06.0166.0
16
CHN 541
Huicong MAI
Chen LINLIN
151.09.023.013.08.09.014.05.010.05.06.025.04.018.022.05.0176.0
17
BEL 340
Lucas CLAEYSSENS
Eline VERSTRAELEN
151.013.011.011.022.021.07.012.07.04.07.011.07.010.013.017.0173.0
18
AUS 5
Brin LIDDELL
Rhiannan BROWN
153.06.03.012.04.08.06.07.013.011.025.021.016.020.018.08.0178.0
19
AUT 33
Lukas HABERL
Tanja FRANK
173.010.011.010.012.011.013.019.014.03.012.015.023.05.017.021.0196.0
20
AUS 30
Ruben BOOTH
Rita BOOTH
175.023.06.02.011.013.07.018.012.014.024.017.08.021.016.07.0199.0
21
AUT 97
Laura FARESE
Matthäus ZÖCHLING
176.05.06.08.08.06.01.012.018.016.022.016.014.024.026.020.0202.0
22
AUS 28
Jake LIDDELL
Lucy COPELAND
185.09.010.07.09.06.012.07.05.018.023.024.021.023.024.011.0209.0
23
USA 50
Sarah NEWBERRY
David LIEBENBERG
191.010.018.09.05.012.011.010.016.015.016.023.018.019.023.09.0214.0
24
FRA 54
Margaux BILLY
Noah CHAUVIN
202.011.010.09.015.014.019.015.015.011.019.022.06.025.020.016.0227.0
25
TUR 451
Alican KAYNAR
Beste KAYNAKCı
211.012.015.012.017.012.020.02.06.023.021.020.019.017.019.019.0234.0
26
CHN 27
Mingcheng DING
Su SHA
130.023.013.023.014.010.016.06.05.020.06.015.02.0153.0
27
CHN 17
Huancheng ZHAO
Ting YU
130.023.016.014.010.015.015.08.09.014.09.012.08.0153.0
28
JPN 536
Shibuki IITSUKA
Oura NISHIDA CAPIGLIA
134.014.012.020.019.019.021.09.011.010.07.09.04.0155.0
29
FRA 483
Clément MARTINEAU
Camille RIGAUD
135.014.015.017.021.018.021.021.017.09.01.01.01.0156.0
30
ITA 566
Arto HIRSCH
Giulia FAVA
137.016.014.014.015.014.015.015.016.018.08.04.06.0155.0
31
SUI 370
Andrea ASCHIERI
Anja CAMUSSO
144.018.023.017.020.022.013.017.010.04.013.05.05.0167.0
32
CHN 46
Xuezhe YANG
Xiaoxiao HU
145.012.019.010.011.018.018.08.019.015.015.08.011.0164.0
33
GBR 438
Theo WILLIAMS
Jasmine WILLIAMS
147.016.07.019.016.015.012.020.022.012.04.010.016.0169.0
34
USA 34
Carson CRAIN
Lindsay GIMPLE
148.017.016.015.018.013.016.011.014.06.05.018.017.0166.0
35
CHN 611
Changhang FAN
Huamei XU
153.019.023.016.013.010.08.019.020.021.011.013.03.0176.0
36
FRA 222
Thomas PROUST
Eloise CLABON
156.015.014.020.018.019.020.020.017.09.02.02.020.0176.0
37
CHN 372
YU JINHUAN
Jialu XU
159.011.013.015.013.021.017.022.021.019.016.06.07.0181.0
38
BEL 465
Kwinten BORGHIJS
Lieselotte BORGHIJS
161.015.019.018.022.020.014.014.09.019.03.017.013.0183.0
39
NED 393
Puck van der VEEN
Wouter van ROOIJEN
161.023.012.013.016.016.010.021.013.020.017.014.09.0184.0
40
CAN 414
Galen RICHARDSON
Madeline GILLIS
174.019.017.019.017.022.018.017.021.07.010.011.018.0196.0
41
SUI 478
Axel GRANDJEAN
Noémie FEHLMANN
183.018.023.018.020.017.022.022.018.023.012.03.010.0206.0
42
BEL 453
Arthur de JONGHE
Janne RAVELINGIEN
188.023.023.023.012.020.017.013.019.023.019.07.012.0211.0
43
FRA 485
Matteo CHABOUD
Julia OLLIVIER
189.023.018.016.019.016.019.013.020.017.018.016.014.0209.0
44
FRA 513
Manolo GESLIN GRIMAUD
Marion DECLEF
198.017.017.021.021.017.022.018.022.017.014.019.015.0220.0

nacra_17__overall_results__10-4

Italy with one hand on the Worlds trophy

Italy with one hand on the Worlds trophy

Ruggero Tita and Caterina Banti are too professional to admit it, but a strong performance in Saturday’s light airs races has all but secured the Italian defence of the Nacra 17 world title. After scoring the best set of results of the day, 6,2,2, on a very light day out on the Mediterranean, the reigning […]

Read More
Day 4 at the Worlds: Not just a pretty face

Day 4 at the Worlds: Not just a pretty face

If John Gimson and Anna Burnet continue to win races in the Nacra 17 World Championship, perhaps we’ll see a flurry of new face fluff appearing on other Nacra sailors’ faces. The British helmsman is sporting the start of a new moustache which he says is there for aesthetic purposes but could be proving helpful […]

Read More
Worlds Day 3: Flying Dutchpeople

Worlds Day 3: Flying Dutchpeople

Laila van der Meer and Bjarne Bouwer surprised themselves with a spectacular day on the Nacra 17 race course. The young Dutch team scored 3,1,1 in blue group to move up to second overall in the World Championship behind the defending champions from Italy, Ruggero Tita and Caterina Banti. “It was nerve wracking out there,” […]

Read More
Olympic Trials Tussles continue at Nacra 17 Worlds

Olympic Trials Tussles continue at Nacra 17 Worlds

Big breeze and massive wind shifts of day two of the Nacra 17 World Championship delivered plenty of drama in La Grande Motte, the South of France. Selection trials continue for three countries at what is the last big event of the season before the greatest one of all, the Olympic Games just over two […]

Read More
Germany stumbles while Tita & Banti race ahead

Germany stumbles while Tita & Banti race ahead

Nacra 17 Worlds, Day 1: Germany stumbles while Italy races ahead Paul Kohlhoff and Alica Stuhlemmer opened their Nacra 17 World Championship in the best way possible, the German crew winning the first of three scheduled races in their half of the qualifying groups. But things started to go wrong in the second race, as […]

Read More
Could the Young Italians steal Olympic thunder this week?

Could the Young Italians steal Olympic thunder this week?

The Nacra 17 World Championship along with the 49er and 49erFX European Championships is about to start in La Grande Motte in the South of France, with sailors looking to make the most of the final major test before this summer’s Olympic Games. The World Championship has attracted all but one of the teams who […]

Read More
La Grande Motte International Regatta: Final dress rehearsal for the Cats and Skiffs

La Grande Motte International Regatta: Final dress rehearsal for the Cats and Skiffs

The Nacra 17 World Championship along with the 49er and 49erFX European Championships is attracting 148 teams to La Grande Motte in the South of France for six days of racing from 7 to 12 May. Of those 148 crews registered, 39 will represent their country in less than three months in Marseille, location of […]

Read More

Gallery post object not found.

Program Details

PROGRAM

  • May 4 – 6: Boat inspection and registration confirmation
  • May 6: Official training regattas
    5:30 pm: Briefing for racers
    6:00 pm: Opening ceremony
  • May 7-11: Qualifying regattas
    3 races per day and per series (weather permitting)
    Daily race numbers for the top three provisional finishers in the three series
  • May 12: Medal Races: 10-boat finals
    Medal ceremony

Program Files

Click file to open and download

No program files found.

Details

The official notice board for the regatta is on the 2024 49er European Championship page

Files

Click file to open and download

No media entries found.